Σε μια συγκλονιστική σε εξέλιξη αναμέτρηση, η Σαραγόσα λύγισε την Τενερίφη (87-81) στον ισπανικό «εμφύλιο» κι έκλεισε ραντεβού με την ΑΕΚ στα ημιτελικά (2/10, 21:30) του Final-8 του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Οκάμπο ήταν πιο συγκεντρωμένη και ψύχραιμη στις κρίσιμες στιγμές, ενώ εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της στον τομέα των ριμπάουντ (43-33).

Πέντε παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Μπέντσινγκ (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Τόμπσον (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Μπρουσίνο (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) να ξεχωρίζουν.

Από την άλλη, για τους «νησιώτες» πάλεψαν οι Σερμαντίνι (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Χουέρτας (13 πόντοι, 8 ασίστ) και Ντούρνεκαμπ (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ), με τον Μπόγρη να μένει στο μηδέν σε περίπου 10 λεπτά συμμετοχής.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στο ξεκίνημα του αγώνα, όπως φαίνεται και από το χαμηλό σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο (7-8). Από ‘κει και πέρα, βρήκαν ρυθμό επιθετικά και εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία.

Το τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου ανήκε στη Σαραγόσα, που έτρεξε σερί 8-0 και μετέτρεψε το 12-14 σε 20-14. Με τρίποντο του Σάλιν, η Τενερίφη μείωσε σε 20-17, που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Με τον Σερμαντίνι να παίρνει μπρος και να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες, η ομάδα του Βιδορέτα απέκτησε μικρό προβάδισμα στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου (27-32), ωστόσο σε εκείνο το σημείο μπλόκαρε επιθετικά.

Ή για την ακρίβεια, βελτιώθηκε αμυντικά η Σαραγόσα, η οποία έτρεξε επιμέρους 10-2 στο επόμενο τρίλεπτο και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση (37-34 στο 17’). Παρ’ όλα αυτά, οι «νησιώτες» αντέδρασαν και έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας βραχεία κεφαλή (39-40), με τον Σερμαντίνι να έχει 14 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Αραγονίας κυριάρχησε απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Με τους Μπρουσίνο και Ένις να μπαίνουν στην εξίσωση, το σύνολο του Οκάμπο απομακρύνθηκε με +10 (61-51 στο 28’) χάρη σε σερί 11-0!

Την ίδια ώρα, οι παίκτες της Τενερίφης είχαν κυριευτεί από νευρικότητα και αδυνατούσαν να βρουν σκορ για σχεδόν 4 αγωνιστικά λεπτά! Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη Σαραγόσα να έχει «αέρα» 7 πόντων (63-56).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε όλα τα στοιχεία του θρίλερ και ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Η ομάδα του Οκάμπο διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (70-63 στο 34’), ωστόσο οι «νησιώτες» ροκάνισαν τη διαφορά κι έφτασαν σε απόσταση βολής (74-72 στο 37’).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Σερμαντίνι να ισοφαρίζει σε 76-76 (38’) και να βάζει φωτιά στο ματς. Εντούτοις, η Σαραγόσα είχε το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν στα κρίσιμα και με σερί 6-0, απομακρύνθηκε σε ένα κρίσιμο σημείο (82-76 στο 39’).

Στην αντίπερα όχθη, επέστρεψε η νευρικότητα, με τον Σερμαντίνι να αποβάλλεται με 5 φάουλ και τον τεχνικό Βιδορέτα να δέχεται δεύτερη τεχνική ποινή και να πηγαίνει στα αποδυτήρια διαμαρτυρόμενος για τη διαιτησία του αγώνα.