Η ΑΕΚ γνώρισε άλλη μία ήττα στο BCL, με τον τρόπο της να μοιάζει με καρμπόν. Για όλα φταίει το 3ο δεκάλεπτο!

Η ΑΕΚ ρολάρει στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων της. «Χτίζει» διαφορές ή βρίσκεται κοντά στο σκορ. Και όταν έρθει η στιγμή να αρχίσει ξανά το ματς… χάνεται.

Τα τρίτα δεκάλεπτα τις έχουν στοιχίσει νίκες. Και έχουν μετατρέψει δικά της παιχνίδια, σε χαμένες ευκαιρίες. Απέναντι στη Βόννη έγινε δύο φορές.

Στα Άνω Λιόσια, με προβάδισμα 13 πόντων στο τέλος της 2ης περιόδου, έχασε με επί μέρους 29-10 στην 3η! Και στη Γερμανία, ενώ έχανε με ένα πόντο (39-38), είδε το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 24-12.

Συνολικά το «σκορ» στα τρίτα δεκάλεπτα των αγώνων της Ένωσης έχει διαμορφωθεί σε 168-219, κάτι που σημαίνει ότι σε μέσο όρο δέχεται πάνω από 20 πόντους σε ένα κρίσιμο κομμάτι ενός αγώνα.

Στα δέκα τρίτα δεκάλεπτα, η ΑΕΚ έχει… επικρατήσει μόνο σε ένα (κόντρα στη Ρέτζιο, όπου τελικά πήρε και τη νίκη), δύο αναμετρήσεις ολοκληρώθηκαν σε απόλυτη ισορροπία, ενώ τα άλλα επτά ματς έχουν την ΑΕΚ στην πλευρά των ηττημένων.