Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι και πολλές ανατροπές η Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Basketball Champions League, επικρατώντας με 82-78 της Τσέμνιτζ. Η Τόφας στον όμιλο με Στρασμπούρ, Σομπατέλι και Μούρθια.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Ρομπ Γκρέι με 26 πόντους και Μπούμπα Τουρέ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ από γερμανικής πλευράς ο Ματ Μούνεϊ είχε 21 πόντους και ο Άρνας Βελίτσκα 19 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν οι δύο ανατροπές στο σκορ, με την Τσέμνιτζ να γυρνάει από το -10 (47-37) και να κάνει το 53-63, ενώ με τον ίδιο τρόπο απάντησε η Τόφας στην τέταρτη περίοδο, όπου με σερί 7-0 προσπέρασε για το 71-69.

Με βολές του Γκρέι έγινε το 78-74 στο 38’, όμως ο Μούνεϊ έφερε το ματς στα ίσια (78-78) στο επόμενο λεπτό. Ο Τουρέ αποδείχθηκε ο ήρωας τελικά της Τόφας καθώς έβαλε τις βολές του για το 80-78 στα 24’’ πριν το τέλος και στη συνέχεια έκοψε το λέι απ του Μούνεϊ, με τον Γκρέι να γράφει το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 30-22, 50-44, 58-65, 82-78