Τουρκ Τέλεκομ και Ντιζόν μετέτρεψαν σε ντέρμπι τον δεύτερο προημιτελικό, αλλά οι Γάλλοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος (83-82) και θα βρουν στο δρόμο της την Μπούργος.

Αν και η τουρκική ομάδα έμοιαζε να ελέγχει απόλυτα το ματς για 12 λεπτά έχοντας προηγηθεί με 30-18, δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την διαφορά και η Ντιζόν φρόντισε να το εκμεταλλευτεί στο έπακρο!

Αρχικά μείωσε στους 3 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς και ξεκίνησε να «χτίζει» σταθερά ένα προβάδισμα (60-65 στο 29′) ενώ έφτασαν και στο +10 (70-80) στα 3:30 πριν από το τέλος.

Σε αυτό το σημείο λίγο έλειψε να… αυτοκτονήσει η Ντιζόν αφού η Τουρκ Τέλεκομ με ένα επιμέρους 13-2 πλησίασε στον πόντο έχοντας και την τελευταία επίθεση στα χέρια της με 7” για το τέλος. Όμως ο Ντίλαν Ένις κλείστηκε καλά και δεν μπόρεσε να εκδηλώσει σωστή επίθεση η τουρκική ομάδα.

Ο Αξέλ Ζουλιέν ήταν ο καλύτερος των νικητών με 19 πόντους και 5/9 τρίποντα ενώ άλλους 16 πόντους πρόσθεσε ο Τζαρόν Τζόνσον. Στον αντίποδα, ο Κάιλ Ουίλτζερ σημείωσε 19 πόντους για την Τουρκ Τέλεκομ, ο Ντέκερ είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ένις 14 πόντους και 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 49-46, 62-65, 82-83.