Ο Κώστας Βασιλειάδης βρέθηκε σε κακή βραδιά και η Ομπραντόιρο ηττήθηκε εκτός έδρας από την Χιπουσκόα με 85-72, ενώ εξασφαλισμένη δεν είναι στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε να το θέλουν περισσότερο και με εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περίοδο «ξεκόλλησαν» από την ουρά, φτάνοντας στην 9η φετινή της νίκη, με τον Ντάνι Πέρεθ να σημειώνει 18 πόντους. Για τους ηττημένους, ο Βλαντιμίρ Μπροτζιάνσκι σημείωσε 14 πόντους, ενώ ο Έλληνας σουτέρ είχε 8 πόντους με 2/3 τρίποντα.

Στη Λας Πάλμας, η Τενερίφη χάρη στο πολύ καλό της πρώτο ημίχρονο οδηγήθηκε στο 87-83 επί της Ανδόρας κι ελπίζει στην είσοδό της στην οκτάδα. Σε εκείνο το διάστημα προηγήθηκε με 54-43 και, με τον υψηλό ρυθμό που είχε επιβληθεί, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να προλάβουν, όσο κι αν… έτρεξαν για την αντεπίθεσή τους. Κορυφαίος με 14 πόντους ήταν ο Λούκα Στάιγκερ για το σύνολο του Τσους Βιδορέτα, ενώ στην απέναντι πλευρά δεν έφτανε το τρομερό double double 14 πόντων και ισάριθμων ασίστ του Αντριού Αλμπισί.