Την ομάδα της Μπαϊρόιτ αντιμετώπισε η ΑΕΚ στο πλαίσιο των αγώνων του Basketball Champions League όπου η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 80-73 τελικό σκορ.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους αναδείχτηκε ο Γιορκ με 22 πόντους ενώ για την “Ένωση” ο Μάνι Χάρις με 22 πόντους επίσης.

Δυναμικό το πρώτο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ προσπάθησε αρκετά για να συναγωνιστεί την αντίπαλό της. Στο ξεκίνημα βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Καββαδά να ξεχωρίζει στην άμυνα και να κρατάει τις ισορροπίες στο παιχνίδι όπου ο Γιορκ της Μπαϊρόιτ σκόραρε αστμάτητα και «πλήγωνε» τους «κιτρινόμαυρους».

Με διαφορά στο +14 οι γηπεδούχοι (25-11) ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.  Οι Μαυροειδής και Σάκοτα συνεργάστηκαν πολύ ωραία γι’ αυτή τη φάση του αγώνα όμως η διαφορά παρέμενε. Μάλιστα σε κάποιο σημείο η Μπαϊρόιτ έφτασε τους +16 (36-20) αλλά στην πορεία ο Μπάρλοου έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και βοήθησε να κλείσει το πρώτο μέρος με 44-35.

Η αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ήταν διαφορετική με την ΑΕΚ να έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι. Ο Τζέιμς πέτυχε δίποντο και ισοφάρισε (48-48) ενώ στη συνέχεια ο Γκριν έδωσε προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» (50-52). Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ αφού μερικά λάθη στην επίθεση της ΑΕΚ διαμόρφωσαν το 60-55 για αυτή την περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η Μπαϊρόιτ έδειξε πολύ μεγάλη μαχητικότητα και με ένα σερί 8-0 κατάφερε να πάρει και πάλι σημαντική διαφορά (68-57). Η «Ένωση» είχε αρκετές ευκαιρίες με προσπάθειες του Γκριν και του Σάκοτα για καλάθια αλλά η μπάλα δεν… τους έκανε τη χάρη όσο θα ήθελαν. Προς τη λήξη ο Μάνι Χάρις που στον αγώνα είχε κάνει εξαιρετική εμφάνιση, μείωσε στο 75-73 και η ανατροπή έμοιαζε δυνατή.

Ο Ρόμπινσον για τους γηπεδούχους σκόραρε και διαμόρφωσε το 80-73 με τον Λαρεντζάκη να τολμάει τρίποντο στο οποίο όμως αστόχησε κι έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 80-73 και την ΑΕΚ τελικά να γνωρίζει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 44-35, 60-55, 80-73