Η Φενέρμπαχτσε χρειάστηκε να έχει τον Κώστα Σλούκα σε καλό βράδυ για να κάμψει την αντίσταση της Τουρκ Τέλεκομ (82-72) και έκανε το 1-0 στην πρεμιέρα των πλέι οφ του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Τουρκ Τέλεκομ έπιασε τον ύπνο την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, καθώς για ένα ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης (35-42).

Ωστόσο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και άμεσα κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να μπουν μπροστά στο σκορ στην τέταρτη περίοδο (59-58), για να πάρουν εν τέλει το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κώστας Σλούκας με 18 πόντους (4/6 διπ., 0/4 τριπ., 10/10 βολές), ενώ από κοντά ήταν και ο Μάρκο Γκούντουριτς με 17. Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν Βλάντιμιρ Στίματς με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 35-42, 56-58, 82-72