Ανατρέποντας διαφορά 9 πόντων στα τελευταία έξι λεπτά, η Εφές επικράτησε με 97-91 της Φενέρμπαχτσε, κάνοντας το 2-1 στην ημιτελική σειρά του τουρκικού πρωταθλήματος!

«Επτάψυχη» Εφές, έφερε τούμπα τη Φενέρ και πήρε το πάνω χέρι για την πρόκριση στους τελικούς!

Δύο μόνο ημέρες μετά το break στην «Ulker Sports Arena» χάρη στο απίθανο buzzer beater τρίποντο του Κλάιμπερν, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε το 2-1 στη σειρά επικρατώντας με 97-91 στο «Sinan Erdem» για το Game 3 των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Για να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα, η Εφές χρειάστηκε να φέρει… τούμπα το ματς, ανατρέποντας διαφορά εννέα πόντων στα τελευταία 6 λεπτά. Πλέον, οι πρωταθλητές Τουρκίας έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους τελικούς, καθώς την ερχόμενη Παρασκευή (09/06) υποδέχονται και πάλι τη Φενέρ για το τέταρτο παιχνίδι της σειράς.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 25 πόντους – και πολλά κρίσιμα καλάθια στο φινάλε – και 6 ασίστ, ενώ, από κοντά ακολούθησαν οι Μπράιαντ (21π., 7ρ.) και Κλάιμπερν (20π., 5ρ.). Για τη Φενέρ, η οποία άφησε ξανά εκτός αποστολής τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, ξεχώρισαν οι Γουίλμπεκιν και Νάιτζελ Χέιζ με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα. Όσον αφορά τον Νικ Καλάθη, ολοκλήρωσε το ματς με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 σίστ.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η Φενέρ πάτησε το πόδι στο «γκάζι» και μέσω της καλής της λειτουργίας και στις δύο πλευρές στο παρκέ, προηγήθηκε με +11 (65-76), λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μια καλή διαφορά 9 πόντων (75-84), έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Κάπου εκεί ωστόσο, η Εφές έβγαλε αντίδραση, και με τον Βασίλιε Μίτσιτς σε πρώτο πλάνο έτρεξε ένα σερί 11-0 για την προσπέραση (89-86), φτάνοντας έτσι στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 52-51, 71-78, 97-91.