Λίγο έλειψε να πληρώσει την συντήρηση δυνάμεων ενόψει των Playoff της Ευρωλίγκας, η Αναντολού Εφές. Με τον Μίτσιτς να μη παίζει και τον Λάρκιν να παίζει λιγότερο από 23 λεπτά, η Τούρκικη ομάδα δυσκολεύτηκε αλλά τελικά κέρδισε την Μπούρσασπορ.

Με το μυαλό στους πρώτους δύο αγώνες απέναντι στη Μιλάνο για τα playoffs της Euroleague η Εφές τρόμαξε έως ότου επικρατήσει της Μπούρσασπορ στο Σινάν Ερντέμ, σε παιχνίδι για την 28η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του (νέου ομοσπονδιακού προπονητή) Εργκίν Αταμάν και πρωτοπόρος με ρεκόρ 22-6 πλέον κρατούσε σταθερό προβάδισμα μετά τα πρώτα 12 λεπτά της αναμέτρησης, αλλά ουδέποτε αισθάνθηκε ασφαλής. Άλλωστε το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σέιν Λάρκιν με βολές στα 7.6 δεύτερα πριν από τη λήξη. Γι’ αυτό και μετά το τέλος του αγώνα ο Τούρκος κόουτς έλεγε πως “παίξαμε πολύ άσχημα”, συμπληρώνοντας ότι “με τέτοια άμυνα δεν θα έχουμε τύχη απέναντι στη Μιλάνο”.

Πάντως και ο ίδιος έδειξε ότι τον ενδιαφέρει πολύ περισσότερο το τι θα συμβεί μεσοβδομαδα. Άλλωστε ο Αμερικάνος σταρ των πρωταθλητών Ευρώπης τέλειωσε τον αγώνα, αλλά συνολικά έπαιξε λιγότερα από 23 λεπτά, καθώς ο Αταμάν τον προφύλαξε για τις ευρω-μάχες που ακολουθούν στην Ιταλία. Ο Λάρκιν είχε 8 πόντους χωρίς να ευστοχήσει σε σουτ και σκοράροντας μόνο από βολές (8/9).

Εκτός αγώνα ήταν επίσης ο Βασίλιε Μίτσιτς, που βάσει εκτιμήσεων θα προλάβει τα πρώτα παιχνίδια της σειράς με τους Ιταλούς, αλλά και οι Αντριέν Μοερμάν.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπουγκραχάν Τουντσέρ με 20 πόντους από 4/7 τρίποντα, ενώ διψήφιος ήταν και ο Γκαζί με 14.