Η Μπασκόνια κράταγε σφιχτά την νίκη στα χέρια της, αλλά στο τέλος είδε την καταπληκτική Μούρθια να κάνει την ανατροπή και να παίρνει μια σπουδαία νίκη στην παράταση με 92-87.

Η Μπασκόνια ήθελε να αντιδράσει μετά την «πικρή» ήττα-αποκλεισμό από τη συνέχεια της Euroleague κόντρα στην Βαλένθια. Για περίπου 35 λεπτά είχε αυτό που ήθελε απέναντι στην Μούρθια, εκτός έδρας.

Όμως η ομάδα του Σίτο Αλόνσο αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και πολύ σκληρή για να πεθάνει. Παρ’ ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με 9 πόντους (66-75, 35′). Η Μούρθια με ανατροπή διαρκείας κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και με επί μέρους 12-3 στο τελευταίο πεντάλεπτο, να το στείλει στην παράταση.

Και τελικά να το κερδίσει, καθώς αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία. Το δίδυο Τίελορ και Ντέιβις έκανε… θραύση για την Μούρθια, μετρώντας 21 και 20 πόντους αντίστοιχα. Ο Άλεξ Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε για τους νικητές.

Από πλευράς Μπασκόνια, που υποχώρησε στο 21-9 με το πέρας 30 αγωνιστικών, ο Ρόκας Γκιεντράιτις είχε 18 πόντους και ο Άλεκ Πίτερς 17.