Η Χίμκι πήρε τη νίκη κόντρα στην Αστάνα (82-59) και έκανε το 1-0 στη σειρά με την ομάδα από το Καζακστάν, με τον Αλεξέι Σβεντ να είναι για ακόμα μία φορά ο ηγέτης των Ρώσων.

Το ξεκίνημα του αγώνα έκρυβε εκπλήξεις για την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις, καθώς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου την βρήκε μπροστά με μόλις 5 πόντους (39-34).

Στην επανάληψη ωστόσο, οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και κατάφεραν να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά σε υψηλά επίπεδα, καθώς στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 14 πόντους (61-47). Έτσι, η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη Χίμκι να παίρνει μία άνετη νίκη με 82-59.

Κορυφαίος για τη ρωσική ομάδα ήταν ο Αλεξέι Σβεντ με 27 πόντους (6/10 διπ., 5/10 τριπ., 0/2 βολές), ενώ παράλληλα μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Ο Γιάνις Τίμα έμεινε χαμηλά με 7 πόντους, 1 ριμπάουντ 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Τέλος, για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόφρι Γροσέλ με 11 πόντους, ενώ είχε και 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-34, 61-47, 82-59