Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με νίκες και… ευρωπαϊκά! Όχι μια απλή νίκη, αλλά με μεγάλο θρίαμβο (61-69) μέσα στη Ρωσία, με ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Οργίασε η Ριντ με 29 πόντους, έκρινε το νικητή η Λύμουρα με 2 ασύλληπτα τρίποντα στο φινάλε.

Οι πράσινες δεν πτοήθηκαν από το νωθρό τους ξεκίνημα, κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα υπέρ τους και να πάρουν την πρώτη τους ευρωπαϊκή νίκη εκτός έδρας, επικρατώντας της ρώσικης Ενισέι με 69-61.

Στην αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός μπήκε… μουδιασμένος στο παρκέ και κατάφερε να σκοράρει μόλις 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (17-8). Ωστόσο, επιστρέφοντας για το υπόλοιπο μισό οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη είχαν καλύτερες επιλογές επιθετκά και κατόρθωσαν μετά την ισοπαλία του 24-24, να πάνε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο τρίποντο (34-31).

Μάλιστα, στο 8:44′ του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 35-34 και έβαλε δύσκολα στην Ενισέι. Η συνέχεια είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ, ενώ οι πράσινες βρέθηκαν μπροστά με +8 (57-65) από το τρίποντο της Λύμουρα, 1 λεπτό και 49 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Το σκορ κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, οι παίκτριες του τριφυλλιού υπερασπίστηκαν τη ρακέτα τους και έφυγαν διαμβευτικά από τη Ρωσία!

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 34-31, 50-47, 61-69