Ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός για 25 λεπτά απέναντι στην Μπούντουτσνοστ, ωστόσο στο τέλος ητ́τήθηκε με 90-77 και πλέον μόνο με θαύμα μπορεί να κυνηγήσει μία θέση στα playoffs του Eurocup.

Το ματς

Καλό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με τον Προμηθέα να είχε μπει αρκετά καλά (13-14) στα πρώτα πέντε λεπτά. Ωστόσο, εκεί η ομάδα της Πάτρας έχασε τη συγκέντρωσή της και αυτό επέτρεψε στην Μπουντούτσνοστ να τρέξει ένα σερί 11-0, για το +10 (24-14), το οποίο διατήρησε μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (26-16).

Ο Μίτσοβ τιμώρησε την κακή άμυνα των παικτών του Ζούρου, στέλνοντας τους γηπεδούχους στο +11 (30-19). Στη συνέχεια, οι Πατρινοί έδειξαν σφυγμό και με τον Γκραντ ψαλίδισαν τη διαφορά στο -6 (38-32), μέχρι το 16’. Όμως, εκεί ο Κομπς βρήκε ρυθμό και έτσι η ομάδα του Μαυροβουνίου ξέφυγε στο +12 (46-34), στο 18’, με τον Προμηθέα να βελτιώνει την άμυνά του στον εναπομείναντα χρόνο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το -7 (49-39).

Με ένα 4-0 ξεκίνησε η Μπουντούτσνοστ στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας ξανά στο +11 (50-39). Όμως, η αντίδραση του Προμηθέα ήταν άμεση, καθώς μέσα από την άμυνά του μπλόκαρε τους γηπεδούχους και με τους Γκραντ και Σίμπσον, έτρεξε σερί 11-0 για την ισοφάριση (50-50), στο 23’. Η απάντηση των Μαυροβούνιων ήρθε με τον Ριντ, ο οποίος τους έσπρωξε σε επιμέρους σκορ 17-5 για το +12 (67-55), με τον Γκραντ να διαμορφώνει το 67-57 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί έδειχναν να αποδέχονται τη… μοίρα τους, με την Μπουντούτσνοστ να είχε σταθερά μία μεγάλη διαφορά η οποία έφτασε ακόμη και στο +19 (85-66), με την ήττα να έρχεται με το τελικό 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-39, 67-57, 90-77