Με σκορ 88-77 ο Προμηθέας επικράτησε της Μακάμπι Ρισόν και παραμένει στην κορυφή του πρώτου ομίλου του Eurocup.

Ξεχώρισε και πάλι ο Μπαμπ, με 20 πόντους, τον ακολούθησαν Λίποβι και Φίλερ.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός αναζητούνταν και από τις δύο ομάδες. Πέραν του Μπαμπ που έκανε τη δουλειά του (2/2 τρίποντα), οι Πατρινοί, έβρισκαν ελεύθερα σουτ, αλλά αυτά, δεν κατέληγαν στο καλάθι της Ρισόν. Το 15-8 έγινε, 15-15, με τον Χάμιλτον να ζεσταίνεται για τους φιλοξενούμενους, αλλά με Μπόγρη και Φίλερ, ο Προμηθέας έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (20-17).

Ο Φίλερ έδωσε στον Προμηθέα το μακρινό σουτ. Οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν με 37-25, έχοντας σφίξει και την άμυνα τους. Με την ίδια διάθεση στην άμυνα  και με τους Ρόμπινσον, Λίποβι, Μπόγρη, έκλεισε το πρώτο μέρος στο +13 (43-30).

Η Μακάμπι δεν είχε διάθεση να τα παρατήσει και στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να βρει αρκετούς διαδρόμους προς το καλάθι του Προμηθέα. Ο Λίποβι έδινε τις λύσεις στην επίθεση αλλά η Μακάμπι, με Μπουρντιγιόν, Μπλάιζερ και Μονρό έκαναν το 63-54.

Με τρίποντο του Χάμιλτον, η Μακάμπι μείωσε σε 68-61, στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Αυτή, ήταν μόνο η αρχή, αφού με τρίποντα από Άριελ και Ντοβράτ, οι Ισραηλινοί, μείωσαν στους δύο (69-67) κι έκαναν τα τελευταία λεπτά, ντέρμπι. Με Μπαμπ και Έλις, ο Προμηθέας έκανε ένα σερί 6-0, για το 75-67. Η Μακάμπι όμως, είχε και πάλι τις απαντήσεις με Χάμιλτον και Ντοβράτ, για το 75-72. Σε εκείνο το σημείο, όμως, Κασελάκης, Χολ, Μπαμπ και Έλις, έκαναν το 86-74 και τελείωσαν την υπόθεση νίκη που ήρθε με 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-30, 63-54, 88-77