Ο ΠΑΟΚ πάλεψε και άγγιξε την πρόκριση, όμως ηττήθηκε ξανά από την Ελαζίγκ με 80-76 και αποκλείστηκε από τα προκριματικά του Eurocup Women.

Έτσι η πρώτη ευρωπαϊκή παρουσία των «ασπρόμαυρων» έληξε πρόωρα, με τις αθλήτριες του Κώστα Κεραμιδά να κερδίζουν ωστόσο τις εντυπώσεις με το πάθος που έδειξαν και στα δύο ματς με την Ελαζίγκ.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Στάνλεϊ, Παυλοπούλου, Μακιτάλο, Χαιριστανίδου και Χόλιβεϊ και στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ξεδίπλωσαν τις επιθετικές τους αρετές, με τις «ασπρόμαυρες» να παρουσιάζουν ποικιλία στο σκοράρισμα.

Έτσι παρά την απόλυτη ευστοχία των αθλητριών της Ελαζίγκ από τα 6,75, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ήταν εκείνες που διατηρούσαν τα ηνία του πρώτου δεκαλέπτου, βρίσκοντας μακρινές λύσεις από τις Καρλάφτη, Παυλοπούλου και Μακιτάλο, και βάζοντας την μπάλα στο καλάθι, στην ασταμάτητη Χόλιβεϊ.

Με καλάθι της Μακίταλο μάλιστα, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα με 24-26, με τις «ασπρόμαυρες» στην δεύτερη περίοδο να μένουν κοντά στο σκορ με την Ελαζίνγκ, παίρνοντας λύσεις πίσω από τα 6.75 με την Καρλάφτη.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ «μπλοκάρε» επιθετικά, μένοντας χωρίς σκορ για περίπου τέσσερα λεπτά, δίνοντας το δικαίωμα στις αθλήτριες της Ελαζίγκ να ανοίξουν την διαφορά στο 49-42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυρες» δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν διψήφια διαφορά με 64-53, όμως οι αθλήτριες του ΠΑΟΚ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να μειώσουν την διαφορά, φτάνοντας ένα λεπτό πριν το τέλος στους έξι, 76-70.

Στο τελευταίο λεπτό οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να πάνε σε γρήγορες επιθέσεις, κάτι το οποίο δεν άλλαξε δραματικά στο σκορ, με τις «ασπρόμαυρες» να γνωρίζουν την ήττα με 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 42-42, 60-53, 80-76

Ελαζίγκ (A. Ακάγια): Σονμέζ, Μόργκαν 28(4), Τουρκ, Τουτσάκ 3, Γκουνγκόρ, Πούλιαμ 21(3), Γιαλτσίν, Ράζεβα 13(1), Μπριχ 5, Νταμπάκογλου 4, Τουρέ 4, Γιαλτσίνκαγια 2.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Κεραμιδάς): Χόλιβεϊ 17, Κιλαζίδου 2, Μακιτάλο 8(2), Παυλοπούλου 13(1), Στεφανάκη, Χαιριστανίδου 7, Καρλάφτη 18(6), Κατσαμούρη 3, Στάνλεϊ 8, Στοϊλκοβιτς, Τόλη