H Oύνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε μια ανάσα από το σπουδαίο διπλό στο πριγκιπάτο, ωστόσο η Μονακό ήταν αυτή που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (89-87) και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών του Eurocup.

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε η πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα σε Μονακό και Ούνικς με φόντο το τρόπαιο του Eurocup. Τρία συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ στα τελευταία δευτερόλεπτα έφεραν τη νίκη για τους Μονεγάσκους (89-87) και μαζί το 1-0. Ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη διατηρεί το πλεονέκτημα έδρας, αφού τα επόμενα δύο παιχνίδια (αν χρειαστεί το δεύτερο) θα γίνουν στο Καζάν.

Για τους Μονεγάσκους ξεχώρισαν οι Ματίας Λεσόρ (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Ντι Μποστ (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Ρομπ Γκρέι (23 πόντοι, 4 ριμπάουντ). Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίοι ήταν οι Τζόρνταν Θίοντορ (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Άρτεμ Κλιμένκο (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Αϊζάια Κάνααν (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ και στα πρώτα τέσσερα λεπτά προηγήθηκαν με 13-2. Ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασαν και στο 7’ κατάφεραν να φέρουν το ματς στον πόντο (15-14). Παρ’ όλα αυτά η Μονακό με συνεχόμενους πόντους από τον Γκρέι ξέφυγε ξανά (23-16), πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με καλάθι του Ουόλτερς στο 23-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 των φιλοξενούμενων, που τους έφερε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 23-24. Από το σημείο αυτό και μέχρι το 17ο λεπτό οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Όμως με το σκορ στο 35-35 οι Κλιμένκο και Θίοντορ «κουβάλησαν» την ρωσική ομάδα και την έβαλαν σε θέση οδηγού μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε τους δύο μονομάχους στο 42-44.

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι άρχισε και το δεύτερο, αφού η Ούνικς συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ένα επιμέρους 9-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά έφερε τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη στο +9 (44-53). Διατήρησαν αυτό το προβάδισμα μέχρι και το 26’ και κάπου εκεί η Μονακό «ξύπνησε». Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 61-59 και παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου (65-64).

Κάπως έτσι η τελευταία περίοδος αναμενόταν να είναι πραγματικό… θρίλερ. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι παίκτες του Ζβέζνταν Μίτροβιτς ήταν μπροστά με 79-78, 3:35 για το τέλος. Οι Κλιμένκο και Θίοντορ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο 81-84, 1:52 πριν το φινάλε. Ωστόσο στο τελευταίο λεπτό οι Μονεγάσκοι μπήκαν με προβάδισμα ενός πόντου (85-84). Ο Θίοντορ με λέι απ έκανε το 86-87 στα 48’’, ωστόσο το κρίσιμο ήταν στα 27’’. Εκεί η Μονακό πήρε το τρίτο συνεχόμενο επιθετικό ριμπάουντ και ο Μάρκος Νάιτ έκανε το 88-87 με δύο βολές. Μοιραίος ο Θίοντορ στο φινάλε, αφού έχασε τις τελευταίες δύο επιθέσεις της Ούνικς. Πρώτα έκανε λάθος με στο σκορ στο 88-87 και μετά, στο 89-87, κόπηκε από τον Λεσόρ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-44, 65-64, 89-87