Ένας Ολυμπιακός γεμάτος ψυχικά αποθέματα πέτυχε σπουδαία νίκη στο ΣΕΦ κόντρα στην πανίσχυρη Ναντέζντα (84-81), επιστρέφοντας από το -21!

Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, ο Ολυμπιακός έκανε σπουδαία εμφάνιση στο… δεύτερο ημίχρονο με αντίπαλο την πανίσχυρη και φαβορί για την κατάκτηση του Eurocup Ναντέζντα και πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στο ΣΕΦ (84-81) με ανατροπή από -21!

Πλέον οι «ερυθρόλευκες» που τερμάτισαν στη δεύτερη θέση του ομίλου τους, θα περιμένουν και τα αυριανά ματς της διοργάνωσης για να μάθουν τον αντίπαλό τους στους «32» του θεσμού, ενώ απόψε η Βίτολα έκανε τρομερό ματς με 21 πόντους.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν με το πόδι στο γκάζι και από νωρίς έκαναν γνωστές τις διαθέσεις τους (0-9). Οι «ερυθρόλευκες» έβρισκαν πόντους με το… σταγονόμετρο, η διαφορά ξέφευγε όσο περνούσε η ώρα και δεν έλεγε να κλείσει με τίποτα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-31). Αν και η διαφορά έφτασε στο +21 (24-45), ο Ολυμπιακός μάζεψε κάπως την κατάσταση και πήγε στο -16 στο ημίχρονο (34-50).

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχες εμφανίστηκαν αλλαγμένες προς το καλύτερο και αποκτώντας ξεκάθαρα βελτιωμένη επαφή με το καλάθι. Μάλιστα προσωρινά έκλεισαν την ψαλίδα στο -9 (49-58), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο -12 (56-68), αφού οι Ρωσίδες αντέδρασαν. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε μυθικά πράγματα με τον Ολυμπιακό να έχει επιμέρους σκορ 28-13 (!) και τελικά να παίρνει τη νίκη!

Ολυμπιακός-Ναντέζντα: 84-81