Μετά από ένα πραγματικό θρίλερ στο Καζάν, η Μονακό ήταν αυτή που έφτασε στην σπουδαία νίκη με 86-83 και κατέκτησε το Eurocup για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Ντέρμπι σε όλο το 40λεπτο στο Καζάν, με την Μονακό να παίρνει σπουδαία νίκη με 86-83 και να κατακτά το Eurocup για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Το Eurocup βάφτηκε… ερυθρόλευκο και κατέληξε στο Μόντε Κάρλο! Η Μονακό θριάμβευσε στο Καζάν, επικρατώντας της Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλο το 40λεπτο και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της μέσα στη ρωσική πόλη και για πρώτη φορά στην ιστορία της να κατακτήσει τον τίτλο, ολοκληρώνοντας μια εκπληκτική φορά στην ιστορία της και πλέον ετοιμάζεται για την Euroleague ως κάτοχος του τίτλου στο Eurocup.

Η Μονακό μπήκε στο τελευταίο λεπτό με ισχνό προβάδισμα (79-81). Η Ούνικς κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τον Θίοντορ αρχικά (81-81) και στη συνέχεια με τον Τζαμάρ Σμιθ (83-81, 15” για το τέλος). Η Μονακό όμως απάντησε και με γκολ-φάουλ του Τζέι Τζέι Ο’Μπράιεν πέρασε μπροστά στο σκορ (83-84, 10” για το τέλος). Ο Τζαμάρ Σμιθ αστόχησε σε τρίποντο και ο Μάρκος Νάιτ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 83-86 για τους Μονεγάσκους.

Ο Ρομπ Γκρέι με 25 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, έχοντας βοήθειες από τους Ο’Μπράιεν (16π), Νάιτ (14π) και Μποστ (14π) που τον πλαισίωσαν στην επίθεση.

Από πλευράς Ούνικς, οι 16 πόντοι του Τζον Χόλαντ και οι 15 του Τζόρνταν Θίοντορ δεν ήταν αρκετοί για να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 47-48, 67-66, 83-86.