Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ηγήθηκε του Προμηθέα με 21 πόντους, όμως αυτό δεν έφτανε κόντρα στην Γκραν Κανάρια, η οποία επικράτησε στην Πάτρα με 85-81 για τη δεύτερη αγωνιστική του Eurocup.

Δύο ήττες από ισπανικές ομάδες και δύο καλές εμφανίσεις είναι ο απολογισμός του Προμηθέα έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο Eurocup. Η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο δεν είχε τις λύσεις στο φινάλε και έχασε στο πρώτο ευρωπαϊκό της παιχνίδι για φέτος στο «Δ. Τόφαλος». Ξεχώρισαν οι Νίκος Ρογκαβόπουλος (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6/8 τρίποντα), Αϊζάια Μάιλς (14 πόντοι), Κέντρικ Ρέι (13 πόντοι) και Τζεράι Γκραντ (12 πόντοι).

Από την άλλη πλευρά, η Γκραν Κανάρια κάλυψε την εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα από την Τσεντεβίτα Ολίμπια και έδωσε συνέχεια στην προ 48 ωρών νίκη της στην έδρα της Ρεάλ για το ισπανικό πρωτάθλημα. Κορυφαίοι οι Ντίλαν Ένις (20 πόντοι), Τζον Σούρνα (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Άντριου Αλμπισί (10 πόντοι, 8 ασίστ).

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες και το σκορ άρχισε να πηγαίνει σε υψηλά επίπεδα. Οι εξαιρετικές δημιουργίες του Αλμπισί οδήγησαν την Γκραν Κανάρια στο να προηγηθεί με 5-8 στο 2’. Με τους Μάιλς και Γκάντι ο Προμηθέας έτρεξε ένα μικρό 5-0 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 10-8. Όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Επτά συνεχόμενοι πόντοι του Σούρνα έφεραν το 10-15, λίγο μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο ρυθμός του αγώνα και οι ενέργειες των Ρογκαβόπουλου και Γκραντ βοήθησαν τους Πατρινούς να προσπεράσουν και πάλι. Στο 12-2 το επιμέρους τους σκορ, με το οποίο μπόρεσαν να φθάσουν στο 22-17, πριν ο Ένις αρχίσει να βρίσκει στόχο από μακριά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-25.

Καλύτερη η εξέλιξη της δεύτερης περιόδου για τον Προμηθέα, που κατάφερε στο μεγαλύτερος μέρος της να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι συντηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι που ήρθε ο Ντιόπ για να πετύχει πέντε μαζεμένους πόντους και να φέρει το 30-33. Αυτό όμως δεν πτόησε την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο, η οποία 4:37 πριν το ημίχρονο προηγήθηκε με 40-37 διά χειρός Αγραβάνη. Τα πάντα άλλαξαν όταν η Γκραν Κανάρια κατάφερε να βρει συνεχόμενες εύστοχες επιθέσεις από τους Ένις, Αλμπισί και Κράμερ. Στο 9-0 το σερί των Ισπανών κι έτσι μπόρεσαν να κάνουν το 40-46, δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ο Ρογκαβόπουλος μείωσε για την ελληνική ομάδα, αλλά ο Σούρνα μετά από ώρα βρήκε και πάλι στόχο, για να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-49.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον Προμηθέα, αν και λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Γκραν Κανάρια βρέθηκε στο +7 (46-53). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περιορίσουν την παραγωγικότητα των Ισπανών κι έτσι μπόρεσα να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ένα τρίποντο του Ρογκαβόπουλου και συνεχόμενες εύστοχες βολές του ίδιου, αλλά και του Γκραντ έφεραν ένα σερί 8-0 και το σκορ στο 54-53, έπειτα από 24 αγωνιστικά λεπτά. Ο Σλότερ, που ήταν άποντος στο ημίχρονο, ανέλαβε δράση σε εκείνο το σημείο και έφερε τους φιλοξενούμενους στο 55-59. Ωστόσο, ήταν απελπιστικά μόνος και ο Προμηθέας κατάφερε στη συνέχεια να έχει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, μέχρι που οι Σάλβο και Ένις έφεραν το 66-66 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Όπως ήταν λογικό, στην τελευταία περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε και οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα. Ο Προμηθέας κατάφερε με τρίποντο του Ρέι να φθάσει στο 77-73, 5:26 πριν το τέλος του αγώνα. Ένα τρίποντο του Ένις, ένα από τον Αλμπισί και ένα δίποντο από τον τελευταίο έφεραν το 77-81, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Ρέι ήταν αυτός ξανά που σκόραρε από μακριά και μείωσε σε 80-81. Ακολούθησαν συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες και μαζί με την ευστοχία των Ισπανών στις βολές διαμόρφωσαν το τελικό 81-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-49, 66-66, 81-85