Ο Προμηθέας γνώρισε τη συντριβή στην Πάτρα από την Τσεντεβίτα, σε ένα ματς όπου οι μικροί της ομάδας πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής.

Η ήττα της περασμένης εβδομάδας από την Τσεντεβίτα – Ολίμπια στη Λιουμπλιάνα είχε ως αποτέλεσμα τον αποκλεισμό του Προμηθέα Πατρών από την επόμενη φάση του EuroCup, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στον σημερινό αγώνα με τους Σλοβένους αλλά και σε εκείνον με την Μπούρσασπορ (22/12) στην Πάτρα.

Έτσι, λοιπόν ο Μάκης Γιατράς έριξε για αρκετή ώρα στο παρκέ τους πιτσιρικάδες Νίκο Βασιλείου, Περικλή Κουρουπάκη, Θανάση Μπαζίνα και Γιώργο Τανούλη μαζί με τον Λευτέρη Μαντζούκα ενώ δεν αγωνίστηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος αναμένεται να συνεχίσει την καριέρα του στο Περιστέρι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το δίδυμο των Κέντρικ Πέρι – Μίκαελ Χόπκινς κουβάλησε επιθετικά την Τσεντεβίτα Ολίμπια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Δ. Τόφαλος», εκεί όπου οι Σλοβένοι βρήκαν ρυθμό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 23-27. Ο Ιβάν Μαρίνκοβιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 23-31 στο 11:19 ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 36-47 για τους φιλοξενούμενους που διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια ο Βασιλείου ευστόχησε σε τρίποντο μειώνοντας σε 44-52 στο 21:33 όμως η Τσεντεβίτα έκανε σερί 17-0 και προηγήθηκε με 44-69 στο 25:53 με τον Άλεν Χότζιτς. Η διαφορά είχε συνεχώς ανοδικές τάσεις υπέρ των Σλοβένων που πέτυχαν 37 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (53-84, 30′)! Εν τέλει η Τσεντεβίτα Ολίμπια επικράτησε των Πατρινών με 69-105.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 36-47, 53-84, 69-105.