Ο Προμηθέας έχασε μία σπουδαία ευκαιρία για μία μεγάλη νίκη, αλλά πέταξε το προβάδισμα επτά πόντων τρία λεπτά πριν την λήξη, με την ελλιπή Βαλένθια να επικρατεί στην Πάτρα με 71-68.

Η ισπανική ομάδα ταξίδεψε στην Ελλάδα με μόλις 6 παίκτες από την πρώτη ομάδα, αφού πλήττεται από κρούσματα κορωνοϊού και συμπλήρωσε το ρόστερ της με αθλητές από την μικρότερη ομάδα, όμως έφυγε νικήτρια από την Πάτρα.

Ο Προμηθέας συνεχίζει να βρίσκεται στον «πάτο» του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 2-7, την ίδια στιγμή που η Βαλένθια ανέβηκε στο 7-3.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, με τον Ρέι να έχει άλλους 15, αλλά να είναι ο μοιραίος. Στους 13 ο Τρέβις Σίμπσον.

Από την πλευρά των Ισπανών «όλα τα λεφτά» ήταν ο Μάικ Τόμπι, που είχε 22 πόντους (10/13 δίπ.) και 9 ριμπάουντ, με τον Νέναντ Ντιμιτρίεβιτς να έχει άλλους 10.

Σε χαμηλό τέμπο κύλησε η πρώτη περίοδος, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να μην μπορούν να αποσπαστούν, με το παιχνίδι να πηγαίνει κυριολεκτικά πόντο-πόντο σε όλη την εξέλιξη του δεκαλέπτου. Ούτε οι παίκτες του Προμηθέα, αλλά ούτε και της Βαλένθια κατάφεραν να βρουν ρυθμό, με το τελικό 14-15 να «σφραγίζει» το μέτριο σε ποιότητα ξεκίνημα στην αναμέτρηση.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά διαφορά 3 πόντων (17-20) στο 12′, με τους Πατρινούς να απαντούν άμεσα και να μειώνουν σε 21-22 στο 13′, αλλά τη Βαλένθια να ξεφεύγει και πάλι με 23-29 στο 14′, έχοντας πρωταγωνιστές του Τόμπι και Ντιμιτρίεβιτς. O Προμηθέας με μπροστάρη στην επίθεση τον Αγραβάνη πλησίασε στο -3 (30-33) στο 17′, με τους Ισπανούς να βρίσκουν εύκολους πόντους και να φτάνουν και πάλι στο +6 (30-36) στο 18′. Ένα σερί όμως 5-0 από την ομάδα του Ζούρου, με τον Ρέι να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, μείωσαν σε 35-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στη τρίτη περίοδο, με τον Προμηθέα να ανεβάζει ρυθμό, να βρίσκει εύκολους πόντους στην επίθεση και να παίρνει μικρή διαφορά. Οι Πατρινοί μπήκαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκαν με 53-45 στο 26′, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 57-52, έχοντας πρωταγωνιστή τον Αγραβάνη με 20 πόντους.

Ένα σερί όμως 5-0 στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου έφερε και πάλι στο παιχνίδι να ξεκινάει από την αρχή, με τη Βαλένθια να προηγείται με 60-61 στο 33′, αλλά τον Προμηθέα να απαντάει με δικό του επιμέρους 5-0 και να διαμορφώνει στο 35′ το 65-61. Η Βαλένθια όμως παρά τις σημαντικές ελλείψεις δεν τα παράτησε και μείωσε σε 68-66 στο 37′, ισοφαρίζοντας στο 38′ σε 68-68, μετατρέποντας σε «θρίλερ» τα τελευταία 2 λεπτά του ματς. Ο Πουέρτο με 1/2 βολές στα 44″ έδωσε προβάδισμα με 68-69 στην ισπανική ομάδα, με τον Ρέι στη συνέχεια να αστοχεί σε δύο τρίποντα και τον Πουέρτο από την γραμμή και πάλι με 2/2 αυτή τη φορά να γράφει το τελικό 68-71 στα 19″.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71