Ο Προμηθέας πάλεψε για ένα ημίχρονο, όμως δεν απέφυγε την ήττα από την Βίρτους Μπολόνια με 83-61, παραμένοντας στην τελευταία θέση του ομίλου.

Για ένα ημίχρονο κατάφερε να προβάλει αντίσταση στην Βίρτους Μπολόνια ο Προμηθέας . Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο 20λεπτο και έμεινε κοντά στο σκορ απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα, η οποία όμως παρατάχθηκε με απουσίες (Μπελινέλι, Τεόντοσιτς).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Ιταλοί πάτησαν γκάζι και… χάθηκαν. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο κυριάρχησε και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, μέσα στην Πάτρα, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 9-7. Την ίδια στιγμή ο Προμηθέας παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 4-12, με την υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση να δυσκολεύει ακόμα περισσότερο για την ομάδα της Πάτρας.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο μοναδικός που… διασώθηκε από το ναυάγιο της ομάδας της Πάτρας, μετρώντας 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Αμπντούλ Γκάντι να μετράει 9 πόντους και 3 ασίστ.

Από την Βίρτους ο Αϊζάια Κορντινιέ με 22 πόντους και 6 ασίστ ήταν το σημείο αναφοράς, με τον Κάιλ Ουίμς να προσθέτει 15 πόντους και 3 ριμπάουντ. Ο Τορνίκε Σενγκέλια έμεινε στα… ρηχά (2 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ενώ ο Ντάνιελ Χάκετ μέτρησε 6 πόντους και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 30-36, 42-59, 61-83.