Την ήττα από την Τουρκ Τέλεκομ γνώρισε στην Τουρκία ο Προμηθέας με σκορ 85-75, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να ανέβει ακόμη περισσότερο βαθμολογικά.

Ο Προμηθέας πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στην Τουρκία, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 85-75. Έτσι, η ομάδα της Πάτρας έχασε την ευκαιρία να ανέβει ακόμη περισσότερο βαθμολογικά, τη στιγμή που ωστόσο έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι στην αρχή, κάνοντας το 17-4 στην 1η περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά στους 17 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (41-24). Στην τρίτη περίοδο οι Πατρινοί το πάλεψαν και κατάφεραν να μπουν ξανά στο ματς, φτάνοντας στο 58-56, όμως από εκεί και πέρα δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, υποκύπτοντας έτσι σε μία ποιοτικότερη και πιο ακριβή ομάδα.

Από την πλευρά του Προμηθέα ξεχώρισε ο Κουλμπόκα, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, με τους Κάουαν (19 π.) και Τόμασαν (17π.) να πραγματοποιούν επίσης πολύ καλή εμφάνιση. Στην αντίπερα όχθη, ο πρώην παίκτης των Πατρινών, Τζέριαν Γκράντ, ήταν καθοριστικός με 19 πόντους και 6 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ των Τούρκων ήταν ο Μποτείγ με 23.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 50-38, 60-58, 85,75