Ένα καταιγιστικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Φενέρμπαχτσε, ώστε να πάρει διψήφια διαφορά και να νικήσει άνετα 100-88 την Καρσίγιακα, για το 5/5 στο πρωτάθλημα!

Χωρίς… φρένα η Φενέρμπαχτσε!

Με ισοπεδωτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε άνετα 100-88 την Καρσίγιακα, φτάνοντας στο 5-0 στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μόνο στο πρώτο μέρος, όπου το σκορ ήταν στην ισοπαλία (49-49). Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές πήραν… φωτιά και με επιμέρους σκορ 34-17 «καθάρισαν» την κατάσταση.

Κορυφαίος για τη Φενέρμπαχτσε ήταν ο Γουίλμπεκιν με 27 πόντους και 6 ασίστ, με τον Μαχμούτογλου να προσθέτει 17π. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Νικ Καλάθη με 7 πόντους και 10 ασίστ.

Από την άλλη, η ομάδα της Σμύρνης υποχώρησε στο 3-2, ενώ ξεχώρισαν οι Ντελγκάδο και ΜακΚόλουμ με 18π. και 17π. αντίστοιχα, με τον πρώτο να μαζεύει και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 49-49, 83-66, 100-88