Η Φενέρμπαχτσε έμεινε από δυνάμεις κόντρα στην Μπεσίκτας και ηττήθηκε με 92-83, λίγα 24ώρα μετά την εύκολη επικράτηση επί του Παναθηναϊκού.

Απότομη… προσγείωση για την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ. Μετά την καλή εμφάνιση και την εύκολη νίκη επί του Παναθηναϊκού στην Euroleague, η Φενέρμπαχτσε έχασε δίκαια από την ανώτερη Μπεσίκτας στην έδρα της (83-92).

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Φενέρ έδειχνε πως θα φτάσει σε μία ακόμα εύκολη νίκη, αφού πήρε από νωρίς προβάδισμα 8 πόντων (27-19). Η Μπεσίκτας όμως αντέδρασε, βρήκε λύσεις και στο τρίτο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά στο σκορ (59-61), ενώ «έχτισε» μομέντουμ και για την εξαιρετική παρουσία της στην τέταρτη περίοδο.

Με μεγάλα σουτ και καλές άμυνες, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και τελικά έφτασαν σε μεγάλη νίκη (83-92) για το πρωτάθλημα της Τουρκίας, κόντρα σε μία ομάδα που έβγαλε κούραση και ίσως… υποτίμησε την ποιότητα της Μπεσίκτας.

Κορυφαίος του αγώνα ο Τζέιμς Μπλάκμον, με 32 πόντους, ενώ από τους ηττημένους πάλεψε ο Μελίχ Μαχμούτογλου, που είχε 19 πόντους.