Η Γαλατασαράι επικράτησε εύκολα της Τουρκ Τέλεκομ με 88-71, χάρις την εξαιρετική εμφάνιση του Μέλο Τριμπλ.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις έδωσε η Γαλατάσαραϊ, πανηγυρίζοντας την τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, αφού το βράδυ της Κυριακής (02/01) επικράτησε εντός έδρας 88-71 της Τουρκ Τέλεκομ για τη 15η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν αρκετά καλά το παιχνίδι έχοντας το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο (44-45), φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +8.

Από το τρίτο δεκάλεπτο και έπειτα, η Γαλατάσαραϊ ανέβασε στροφές, και μέσω της καλής της άμυνας όχι μόνο έκανε την ανατροπή, αλλά έφτασε και σε μια άνετη επικράτησε με +17 (88-71)!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μέλο Τριμπλ, με τον 26χρονο Αμερικανό γκαρντ να σταματάει στους 27 πόντους (7/12 τρίποντα), ενώ από κοντά ακολούθησαν και οι Ακούν-Παρσέλ και Μπλάκχερ με 16 πόντους έκαστος.

Για την Τουρκ Τέλεκομ που υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα της και υποχώρησε στην 11η θέση και στο 5-10, ξεχώρισε ο Τζόνσον με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 44-45, 69-57, 88-71.