Με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο η Φενέρμπαχτσε κέρδισε στην έδρα της Γκαζιαντέπ (68-76) παραμένοντας αήττητη στο τουρκικό πρωτάθλημα (9-0).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, επηρεασμένη από τις αρκετές απουσίες αλλά και την πρόσφατη εντός έδρας ήττα από τη Ρεάλ στη Euroleague είδε το 9-20 να μετατρέπεται σε 38-26 λίγο πριν το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήγαν στο 50-39 και από εκεί και έπειτα η Φενέρ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Ανεβάζοντας την απόδοσή της και με επιμέρους σκορ, προσπέρασε με 61-63 και στη συνέχεια στο ασφαλές 65-76.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τζόναθαν Μότλεϊ με 19 πόντους και ακολούθησαν οι Κάρσεν Έντουαρντς (13π.), Νάιτζελ Χέιζ (12π.), Σέχμους Χαζέρ (12π.), ενώ για την Γκαζιαντέπ, που υποχώρησε στο 3-5, ξεχώρισε ο Κόντι ΜακΙντάιρ με 29 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-35, 56-54, 68-76