Η Μπασκόνια πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη κόντρα στην Γκραν Κανάρια με 75-71, με τους τελευταίους δέκα πόντους της να είναι με… βολές.

Η Γκραν Κανάρια… βυθίζεται. Και δεν θα μπορούσε να μην παλέψει την αναμέτρηση με την Μπασκόνια, για την 9η αγωνιστική της Liga Endesa. To τελικό αποτέλεσμα αναφέρει πως η νίκη κατέληξε στους φιλοξενούμενους. Και πως οι ηττημένοι μένουν με μία νίκη σε 8 αγωνιστικές.

Η αλήθεια είναι πως η Μπασκόνια έκανε ό,τι μπορούσε για να μην καθαρίσει νωρίτερα το ματς. Πήρε διαφορά, μετά από μπόλικο κόπο, 12 πόντων (65-53) πέντε λεπτά πριν από τέλος. Ένα επί μέρους σκορ της Γκραν Κανάρια (12-1) και του Αλμπισί (19 πόντους, τους 9 στην τέταρτη περίοδο) ήταν αρκετό για να φέρει το ματς στον πόντο (66-65).

Και κάπου εκεί ξεκίνησε το… θρίλερ. Η Μπασκόνια σκόραρε μόνο με βολές μέχρι το φινάλε, ενώ η Γκραν Κανάρια έκανε τρία κρίσιμα λάθη στο τελευταίο λεπτό! Ακόμη και όταν η Μπασκόνια της έδωσε, από το λάθος του Βιλντόζα, την τελευταία επίθεση (με 7 δεύτερα στο ρολόι), αυτή δεν εκδηλώθηκε.

Ο Κοστέλο της Γκραν Κανάρια τελείωσε το ματς με 19 πόντους, τους 10 στην τελευταία περίοδο. Για την Μπασκόνια, ο Ντράγκιτς είχε 17 πόντους, ο Πολονάρα 15 και ο Γκιερντράιτις 14.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 35-34, 48-53, 71-75.