Η Μπασκόνια έφτασε εύκολα στην νίκη απέναντι στην Μπιλμπάο με 92-72 με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να έχει εξαιρετική παρουσία με 13 πόντους.

Το σύνολο του Χουάν Πεναρόγια δυσκολεύτηκε για μια περίοδο (18-20) κόντρα στην Μπιλμπάο, την οποία κέρδισε με 92-72. Οι «Βάσκοι» πάτησαν το γκάζι από την δεύτερη περίοδο και μετά αποκτώντας μια διαφορά 9 πόντων στο ημίχρονο. Με την έναρξη του δεύτερου ημίχρονου η Μπασκόνια δεν ξανακοίταξε πίσω φτάνοντας εύκολα στην νίκη με 92-72.

Για άλλη μια φορά ο Χάουαρντ πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση με 16 πόντoυς, όντας ωστόσο αρκετά άστοχος από την γραμμή του τριπόντου (3/11), ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος είχε πολύ καλή παρουσία με 13 πόντους και 3/5 τρίποντα.

Για την Μπιλμπάο ξεχώρισε ο Χλίνασον με 13 πόντους και 6/8 σουτ εντός πεδίας, ενώ ο Γιώργος Τσαλμπούρης έμεινε στον μηδέν αγωνιζόμενος για 11 λεπτά. Με αυτή την νίκη η Μπασκόνια βελτίωσε το ρεκόρ σε 2-1, ενώ η Μπιλμπάο γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Πλέον οι «Βάσκοι» στρέφουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα της Εuroleague κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Tα δεκάλεπτα: 18-20, 40-31, 67-47, 92-72.