Η Μπάμπεργκ γνώρισε νέα ήττα, αυτήν τη φορά από την Όλντενμπουργκ με 93-86, παρά την εκπληκτική εμφάνιση του Ταϊρίς Ράις.

Με αυτήν την ήττα της, η ομάδα του Φεντερίκο Περέγκο υποχώρησε στο 20-12, αλλά παρέμεινε στην πέμπτη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος, ενώ από την άλλη η Όλντενμπουργκ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 27-5 και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μπάμπεργκ μπήκε πολύ πιο δυνατά από τους φιλοξενούμενους και κατάφερε να πάρει διαφορά 11 πόντων (29-18) στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Από αυτό το σημείο και έπειτα, η Όλντενμπουργκ κυριάρχησε στο παρκέ και κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους στο ημίχρονο και με μία αντεπίθεση διαρκείας να πάρει για τα καλά ταα ηνία του αγώνα στην επανάληψη.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από την Brose Arena, έχοντας ως κορυφαίο τον Ουίλ Κάμινγκς με 23 πόντους, ενώ καλός ήταν και ο Νέιθαν Μπουθ με 18.

Για την Μπάμπεργκ ο Ταϊρίς Ράις τα έκανε… όλα σκοράροντας 33 πόντους, με 9/13 τρίποντα, με τον Ρούμπιτ να ακολουθεί με 19. Ο Νίκος Ζήσης σημείωσε 6 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 47-44, 61-67, 86-93