Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν πάτησε την μπανανόφλουδα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και επικράτησε της Μακάμπι Ρισόν στον τελικό με 86-81, κατακτώντας το πρωτάθλημα στο Ισραήλ. Πρωταγωνιστής ο Ντόρσεϊ, σημαντική βοήθεια από τον πάγκο ο Κοέν, συγκλονιστικός ο Χάρισον για τους ηττημένους.

Παρά τα προβλήματα, τις ηχηρές απουσίες και τις κακές εμφανίσεις μετά την επανέναρξη, η Μακάμπι πέτυχε τον σκοπό της και έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου απέφυγε το κάζο στα τελευταία λεπτά και επικράτησε της Μακάμπι Ρισόν με 86-81 στον τελικό, φτάνοντας στη κορυφή εντός συνόρων για 54η φορά στην ιστορία της.

Η Μακάμπι έφτασε κοντά στην ήττα στα τελευταία λεπτά, αφού έχασε την διαφορά των είκοσι πόντων από το πρώτο ημίχρονο, λόγω της μεγάλης επιστροφής της Ρισόν. Το θρίλερ είχε πάντως καλή κατάληξη για τον σύλλογο του Τελ Αβίβ, που… καθάρισε στο τέλος. Δεύτερη κούπα πρωταθλητή Ισραήλ για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, που έκανε το back to back, αφού κατέκτησε τον τίτλο και πέρσι, έχοντας μάλιστα ένα ρόστερ οκτώ παικτών!

Από αυτούς ξεχώρισε για ακόμα μία φορά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, που ήταν η κύρια επιθετική απειλή των νικητών για μεγάλο διάστημα (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο X-Factor Σάντι Κοέν, που ήρθε από τον πάγκο για να προσφέρει τα μέγιστα (16 πόντοι, 4/4 τρίποντα). Άστοχος ο Σκότι Ουίλμπεκιν (7 πόντοι με 1/14 τρίποντα), μεγάλες βοήθειες από τον Οθέλο Χάντερ (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και τον Αμάρε Στουνταμάιρ (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ) στη ρακέτα. Δεν έφτασε ο καταπληκτικός Ντ’Άντζελο Χάρισον για τους ηττημένους (38 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Το ματς πάντως ξεκίνησε ιδανικά για την Μακάμπι, που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με «όπλο» την επιθετική της λειτουργία. Χάντερ και Ντόρσεϊ πρωταγωνίστησαν στο 29-21 του 10ου λεπτού, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι τους 20 (54-34) στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, αφού βοήθησε σημαντικά και ο καυτός Σάντι Κοέν (4/4 σουτ με 3/3 τρίποντα) από τον πάγκο.

Η Μακάμπι Ρισόν δεν είχε διάθεση να παρατήσει το ματς και το τρίτο δεκάλεπτο συνοδεύτηκε από την προσπάθεια επιστροφής της: Η διαφορά των είκοσι πόντων εξαφανίστηκε και το -9 του 29ου λεπτού (65-56) έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Πιστή στις συνήθειες των τελευταίων ημερών, η Μακάμπι έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία λεπτά του τελικού. Ο Ντ’Άντζελο Χάρισον έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και το 75-70 στο 35′ άφησε όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά. Μετά από άστοχα και… τραβηγμένα σουτ, η Ρισόν κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (81-79) και το τελευταίο λεπτό του τελικού ήταν δραματικό. Εκεί μίλησε ο Αμάρe Στουνταμάιρ, που βοήθησε σε σκορ και ριμπάουντ, με την Μακάμπι να αποφεύγει το κάζο και να φτάνει στον τίτλο.

Δεκάλεπτα: 29-21, 54-36, 69-59, 86-81