Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε αήττητη και μόνη πρώτη μετά την αγχωτική νίκη της επί της Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη (73-75) εκτός έδρας.

Δύσκολη, αλλά πολύτιμη εκτός έδρας νίκη για τους «Μπλαουγκράνα», οι οποίοι πέρασαν αλώβητοι από την Ανδαλουσία, επικρατώντας με 73-75 της αξιόμαχης Μάλαγα.

Αν και η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στη συντριπτική πλειοψηφία των λεπτών του, η Μάλαγα έκανε σπουδαία προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ρόκανισε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων και τους… ζόρισε αρκετά, επιχειρώντας την ανατροπή.

Στο φινάλε, το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη πλησίασε στο… καλάθι (70-72 στο τελευταίο λεπτό) και λίγο έλειψε να «σοκάρει» την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, ωστόσο οι Καταλανοί διαφύλαξαν το προβάδισμα τους κι έφτασαν στο έβδομο φετινό τους ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Κάιλ Κούριτς με 18 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Μπράντον Ντέιβις. Για τους γηπεδούχους, ο Μάικλ Έρικ είχε 15 πόντους.