Η Χίμκι είχε σε τρομερό βράδυ τον Αλεξέι Σβεντ που την οδήγησε στην άνετη επικράτηση με 94-64 απέναντι στην Αστάνα και στο 2-0 στην σειρά.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ και άντεξαν μόλις για ένα ημίχρονο, όταν το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την διαφορά στους 7 πόντους (21-14). Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και έφτασαν πολύ εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα.

Η νίκη των Ρώσων είχε και ιστορικό χαρακτήρα για τον ηγέτη της ομάδας, Αλεξέι Σβεντ, καθώς έγινε ο πρώτος στην ιστορία της διοργάνωσης που μετράει συνολικά 2.500 πόντους.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Ρώσος γκαρντ με 19 πόντους και άλλους 18 πρόσθεσε ο Μίκι, ενώ στην αντίπερα όχθη διασώθηκαν οι Χολτ και Χόρτον με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 47-35, 73-50, 94-64.