Ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Τζιρόνα με 65-60 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του Eurocup.

Πλέον με νίκη ή με υπεράσπιση του +5, βγάζει εκτός συνέχειας μια από τις καλύτερες ομάδες της Ισπανίας.

Η Μακόλι είχε 15 πόντους για τον Ολυμπιακό ενώ η Καλτσίδου πρόσθεσε 14 και η Μάλτση 13.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα απέναντι στην Τζιρόνα. Οι Ισπανές μείωσαν προσωρινά, όμως η Μάλτση με 5 σερί πόντους έκανε το 18-7, δίνοντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στις γηπεδούχες. Η Ρομέο σε εκείνο το σημείο δήλωσε «παρών» για τις φιλοξενούμενες και με δύο τρίποντα διαμόρφωσε το 19-13 του δεκαλέπτου.

Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα δεν ξεκίνησαν καλά το δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας πρόβλημα στην επίθεση. Παρόλα αυτά δεν έχασε το προβάδισμα. Η Τζιρόνα έφτασε ακόμα και σε απόσταση καλαθιού, όμως η σπουδαία άμυνα του Ολυμπιακού, του έδωσε το δικαίωμα να ολοκληρώσει προηγούμενος το ημίχρονο με 31-24.

Η Τζιρόνα είχε σε τρομερή κατάσταση την Ρομέο και μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα μετά από 25 λεπτά αγώνα (33-34). Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να ανακάμψουν, όμως η ισπανική ομάδα βρήκε απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια των «νταμπλούχων» Ελλάδας, κλείνοντας την τριτη περίοδο στο 41-46.

Οι Ισπανές ανέβασαν το προβάδισμά τους με την αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως Μάλτζη και Χατζηνικολάου ήταν εκεί για να φέρουν το παιχνίδι στην ισοπαλία. Η Καλτίδου με τρίποντο έκανε το 56-53, βάζοντας ξανά τον Ολυμπιακό σε ρόλο οδηγού. Η ΜαΚόλι με τρίποντο έκανε το 63-58 στα 12’’ για την λήξη, ενώ με βολές στο τέλος «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα της με 65-60.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 31-24, 41-46, 65-60