Με τους Αθηναίου και Βασιλόπουλο να σκοράρουν στο τέλος καθοριστικούς πόντους, ο Άρης πήρε τη νίκη κόντρα στην Αβελίνο με 59-56.

Η Αβελίνο είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, όμως στο τέλος ο Άρης, κάνοντας εκπληκτική προσπάθεια στην άμυνα και με τους Βασιλόπουλο και Αθηναίου να δηλώνουν παρών στην επίθεση, πήραν την νίκη.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος… φλερτάρε με το νταμπλ – νταμπλ, έχοντας 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Μπελ να έχει επίσης 16. Ο Αθηναιου είχε 9, ενώ στο φινάλε με δικό του καλάθι έστειλε τον Άρη στο +3.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από την αρχή με τις δύο ομάδες να έχουν πρόβλημα στην επίθεση και να μένουν στο 12-12 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ίδια εικόνα στην δεύτερη περίοδο, με την Αβελίνο να κλείνει το ημίχρονο με μικρό προβάδισμα, 25-27.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι Ιταλοί βρήκαν ξανά λύσεις και ανέβασαν τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 39-44.

Η τελευταία περίοδος ανήκε στον Άρη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις επιθετικά και… έπνιξαν τους αντιπάλους τους στην άμυνα, φτάνοντας τελικά στη νίκη χάρη στους Έλληνες παίκτες που στο τέλος ήταν εκεί.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-12, 25-27, 39-44, 59-56