Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν ο μοιραίος της Ομπραντόιρο, αστοχώντας σε τρίποντο για τη δεύτερη παράταση και η Φουενλαμπράδα πήρε με 104-101 ένα «διπλό», που μοιάζει να την ξεμπερδεύει από σενάρια υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον αγώνα να αρχίζει… στραβά και ανάποδα για εκείνους, με τον αντίπαλο να προηγείται με διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο (50-36), αλλά στη συνέχεια αντέδρασαν. Με την επίθεσή τους να φτάνει εκείνη σε εξαιρετικό ρυθμό, κατάφεραν μάλιστα να κάνουν την ανατροπή, για να σώσει την Ομπραντόιρο ο Σίνγκλερ με λέι απ στα 4.8″ για το τέλος.

Η Φουενλαμπράδα, όμως, ήταν ανώτερη στο έξτρα πεντάλεπτο, παίρνοντας δύναμη από την ανατροπή που είχε πάρει νωρίτερα. Ο Βασιλειάδης δεν ευστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης στο 101-104, ο Σίνγκλερ επίσης δεν σκόραρε ακολουθώντας την φάση και η 11η νίκη των παικτών του Κουσπινέρα ήταν γεγονός, με τον Πάκο Κρουζ σε τρομερή κατάσταση να τελειώνει με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Αντρέας Ομπστ ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ ο Έλληνας σουτέρ τελείωσε με 11 πόντους, 3/10 σουτ, 2 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ σε 20:27 λεπτά συμμετοχής.