Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι ως το τελευταίο δευτερόλεπτο η Μπαρτσελόνα άντεξε στην πίεση και κατάφερε να φτάσει στη νίκη (63-60) απέναντι στην Μπανταλόνα, κλείνοντας θέση για τους τελικούς της ACB.

Επιθετικά η Μπαρτσελόνα έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της στη φετινή σεζόν. Στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε 19 πόντους, απέναντι στην εξαιρετική άμυνα της Μπανταλόνα. Όμως στην επανάληψη ανέβασε στροφές και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της.

Οι παίκτες του Σαρούνας Σιασικεβίτσιους πάτησαν γκάζι, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και αφού άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων, στο φινάλε έφτασαν στη νίκη, που τους δίνει το εισιτήριο για τους τελικούς της ACB, όπου και θα αντιμετωπίσουν την Ρεάλ Μαδρίτης, με πλεονέκτημα έδρας.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν το σημείο αναφοράς των νικητών σε ακόμα ένα παιχνίδι. Ο Νικ Καλάθης τον πλαισίωσε, με τον διεθνή γκαρντ να μετράει 12 πόντους (4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, σε ακόμα μια «γεμάτη» και μεστή εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 28-19, 39-40, 60-63.