Η Ντζουκίγια έχασε μεγάλη ευκαιρία για νίκη τόσο στην κανονική περίοδο, όσο και στην πρώτη παράταση κι έτσι η Ζαλγκίρις, επικράτησε με 100-105. 32 πόντους για τον Μουντιέι.

Η Ζαλγκίρις πήγε να γνωρίσει απρόσμενη ήττα, στην έδρα της Ντζουκίγια, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της LKL.

Στην κανονική περίοδο, την έσωσε ο Μιλάκνις που ισοφάρισε σε 81-81 με τρίποντο κι έτσι το παιχνίδι, οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 95-91, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά με τον Γκιφάι αρχικά και με τον Μουντιέι στη συνέχεια, έπειτα από μεγάλο λάθος στην επαναφορά, το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Εκεί η Ζαλγκίρις είχε πιο καθαρό μυαλό κι έφτασε στο τελικό 100-105, για να κάνει το 2/2 στο πρωτάθλημα, πριν το τζάμπολ της Euroleague, στο οποίο θα αντιμετωπίσει τη Βιλερμπάν.

Ο Μουντιέι με 32 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ και ηγέτης των νικητών, ενώ 16 είχε ο Νέμπο. Για τη Ντζουκίγια που «αυτοκτόνησε» είχε 26 ο Φουρμαναβίτσιους και 25 ο Νιούκερκ.

Δεκάλεπτα: 17-26, 37-40, 51-57, 81-81, 95-95 (1η παρ.), 100-105 (2η παρ.)