Η πρεμιέρα της VTB League ήταν συγκλονιστική: η Ούνικς Καζάν του Μάριο Χεζόνια γύρισε από το -17 του ημιχρόνου απέναντι στην Λοκομοτίβ Κουμπάν και πήρε μια νίκη – θρίλερ (96-87)!

Το 1-0 στη VTB League ύστερα από μια ματσάρα έκανε στο Καζάν η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Η «Λόκο» έδειχνε να είναι ανώτερη και έκανε κουμάντο στην αναμέτρηση (40-57 στο ημίχρονο), αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, ανέτρεψαν την κατάσταση και «σφράγισαν» την νίκη τους με ένα μεγάλο τρίποντο του Λορένζο Μπράουν στο τελευταίο λεπτό.

Παρά τα… όργια του Στάντον Κιντ, κυρίως στο πρώτο μέρος (τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ), η Ούνικς μπόρεσε να πάρει μια σπουδαία νίκη με πρώτο σκόρερ τον Μπράουν.

Ο πρώην παίκτης της Φενέρμπαχτσε ήταν εξαιρετικός 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον ποιοτικό πρώην σέντερ του Δημήτρη Πρίφτη, Τζον Μπράουν, να τον ακολουθεί με ένα επιβλητικό double doube (15π., 10ρ.). Σε 23′ στο παρκέ ο Μάριο Χεζόνια είχε 9 πόντους (2/9 προσπάθειες), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη, ενώ «παίκτης – κλειδί» των νικητών ήταν ο Βιάτσελσαφ Ζάιτσεφ (12π., 4ρ., 4ασ. ερχόμενος από τον πάγκο). «Μοιραίος» για τους ηττημένους ήταν ο Έρικ ΜακΚόλουμ, που μέτρησε 4/13 σουτ (0/5 τρίποντα) και 3 λάθη.

Για την 1η αγωνιστική της Euroleague η Ούνικς Καζάν θα υποδεχτεί τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (1/10, 19:00).

Τα Δεκάλεπτα: 19-35, 40-57, 65-68, 96-87.