Η Αστάνα έκανε το… μπαμ και πήρε διπλό στην έδρα της Χίμκι (89-88). Άστοχος ο Αλεξέι Σβεντ (2/11 3π.), συγκλονιστική εμφάνιση του Ντέβιν Μπούκερ.

Μια απρόσμενη ήττα στις… λεπτομέρειες γνώρισε η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις, παρά την πρώτη φετινή επίσημη συμμετοχή του Αλεξέι Σβεντ. Οι Μοσχοβίτες είχαν ξανά στη διάθεσή τους και τους Γιάνις Τίμα, Τζόρνταν Μίκι και Εβγκένι Βορόνοφ, που ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους, αλλά ηττήθηκαν και υποχώρησαν στο 2-3 στη VTB League. Από την άλλη πλευρά, η Αστάνα με την πρώτη νίκη της σεζόν βελτίωσε το ρεκόρ της σε 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +13 στο 30′, αλλά στην τέταρτη περίοδο όλα άλλαξαν. Η Χίμκι επέστρεψε στο ματς και στο 38′ ο Σβεντ έβαλε δύο σερί τρίποντα, για να γυρίσει τον αγώνα. Όμως, τίποτα δεν είχε τελείωσει. Με 3/3 βολές του Σίλινς και ένα δίποντο του Αντόνις Τόμας η Αστάνα γύρισε ξανά το σκορ (88-89), αφού είχε μεσολαβήσει ένα άστοχο τρίποντο του Σβεντ. Στα 8” για το τέλος ο Ρώσος «μπόμπερ» αστόχησε -και- σε ένα δίποντο. Στη συνέχεια, ο Τόμας είχε 0/2 βολές, αλλά ο Γιόνας Γερέμπκο δεν βρήκε στόχο στο σουτ του ματς και η Αστάνα απέδρασε από την Μόσχα με το διπλό.

Ο Ντέβιν Μπούκερ τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Αλεξέι Σβεντ είχε 19 πόντους (αλλά με 2/11 τρίποντα) και 12 ασίστ. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζερεμάια Χιλ (22π.).

Τα Δεκάλεπτα: 22-18, 45-49, 60-73, 88-89