Η Μπούργκος, μετά από ένα φανταστικό παιχνίδι 40 λεπτών, κατάφερε να ανατρέψει το -13 του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας στην οριακή νίκη (88-86) και πλέον να περιμένει το παιχνίδι της Βαλένθια με την Γκραν Κανάρια για να δει αν θα βρίσκεται στα ημιτελικά της ACB.

Για ένα ημίχρονο και… κάτι η Ανδόρρα έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση στο κρίσιμο παιχνίδι με την Μπούργκος. Η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε στο πρώτο ημίχρονο να προηγείται με διψήφια διαφορά (40-53). Το προβάδισμα αυτό. μάλιστα, το διατήρησε και στο τρίτο δεκάλεπτο (62-72), δείχνοντας ικανή να φτάσει στη νίκη.

Οι παίκτες του Χοάν Πεναρόγια όμως, έβγαλαν αντίδραση και δνε εγκατέλειψαν το παιχνίδι. Με μπροστάρηδες τους Μπενίτε και Άπιτς και τον Μπάσας να «μιλάει» σε κρίσιμο σημείο, η Μπούργκος έφτασε στην ανατροπή και πανηγύρισε την τρίτη νίκη της στα 5 παιχνίδια του Β’ Ομίλου.

Ο Βίτορ Μπενίτε με 23 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, έχοντας βοήθειες από τους Άπιτς (19π) και ΜακΦάντεν (13π, 2ασ), ενώ καθοριστικός ήταν και ο Φεράν Μπάσας με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 μεγάλο τρίποντο, 14” για το τέλος, στο οποίο έγραψε το 86-83. Από την Ανδόρρα, οι 19 πόντοι του Νταβίντ Γέλινεκ δεν ήταν αρκετοί.
Προβεβλημένοι σύνδεσμοι

Παρ’ όλα αυτά, το αποτέλεσμα αυτό δεν της δίνει αυτόματα την πρόκριση στην επόμενη φάση. Κι αυτό γιατί θα πρέπει να περιμένει την έκβαση του αγώνα της Γκραν Κανάρια με την Βαλένθια για να δει αν θα βρίσκεται στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Για να πάρει την πρόκριση θα πρέπει η Βαλένθια να επικρατήσει της ομάδας από τα Κανάρια Νησιά, ώστε να τερματίσει δεύτερη στον όμιλο η Μπούργκος. Σε περίπτωση που η Γκραν Κανάρια κερδίσει, τότε μένει εκτός.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 40-53, 62-72, 88-86.