Η πρωταθλήτρια Τουρκίας επικράτησε της Μανίσα 94-85 σε μονό προημιτελικό και πήρε το εισιτήριο για τους «4» του θεσμού.

Έστω και δύσκολα η Εφές πήρε την νίκη επί της Μανίσα, με 94-85, στον προημιτελικό του Κυπέλλου Τουρκίας και πήρε το εισιτήριο για τη φάση το Final-4 του θεσμού.

Η Μανίσα ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και… αιφνιδίασε την Εφές, πήρε προβάδισμα και 18-27 στο τέλος της πρώτης περιόδου και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να… τρέχουν. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 51-47 με τους παίκτες της Εφές να έχουν το προβάδισμα αλλά η Μανίσα να είναι απειλητική. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απολύτως ισορροπημένο με την Εφές τελικά να παίρνει την νίκη με 94-85.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σέιν Λάρκιν που είχε 23 πόντους, ενώ 22 πόντους σημείωσε ο Ουίλ Κλάιμπερν. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τέρι, Ράσελ και Κρουζ που είχαν 23, 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Πλέον, η Εφές περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Καρσίγιακα-Γαλατά, στα ημιτελικά.

Τα Δεκάλεπτα: 18-27, 51-47, 72-68, 94-85