Η Μπαρτσελόνα ήταν αγνώριστη στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη πάτησε το γκάζι και την… Ρεάλ, με τους Καταλανούς να παίρνουν την 4η νίκη τη φετινή σεζόν κόντρα στους Μαδριλένους με 64-59, σε μία σχέση που εξελιχθεί σε… πελατειακή.

H Ρεάλ μπήκε με το πόδι πατημένο στο… γκάζι στην εκκίνηση του παιχνιδιού, με τους Μαδριλένους να προηγούνται με με 19-5 στο τέλος της πρώτης περιόδου, να φτάνει στο +14 (23-9) στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου και την Μπαρτσελόνα όχι μόνο να δυσκολεύεται να βρει σκορ, αλλά ακόμα και να εκδηλώσει μία οργανωμένη επίθεση. Οι Καταλανοί στη συνέχεια παρέσυραν την ομάδα του Πάμπλό Λάσο στον κακό ρυθμό τους, με το επιμέρους σκορ στην περίοδο να είναι 10-13, την Μπαρτσελόνα να μειώνει σε 29-18 και το παιχνίδι να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες θυμήθηκαν πως έπαιζαν σε clasico με σκοπό την κατάκτηση του ισπανικού Κυπέλλου, το συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να βρίσκει ρυθμό, με πρωταγωνιστή τον Μίροτιτς, και να επιστρέφει για τα καλά στο ματς. Οι Καταλανοί μείωσαν στο -5 (46-41) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με το ματς να γίνεται «θρίλερ» στην τελική ευθεία.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε σε απόσταση βολής και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 36′ με τον Καλάθη (46-48), φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +7 (52-59) στο 38′. Η Ρεάλ δεν τα παράτησε και με σερί 7-0 ισοφάρισε σε 59-59 στο τελευταίο λεπτό, με το παιχνίδι να οδηγείται στην κόψη του ξυραφιού. Ο Μίροτιτς με δύο εύστοχες βολές στα 33,5″ για τη λήξη διαμόρφωσε το 59-61, με τον Ντεκ να είναι ο μοιραίος, αφού αστόχησε σε λέι απ στα 22″ και τον «Μίρο» και πάλι από την γραμμή να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 59-63. Το Κύπελλο κατέληξε στην Μπαρτσελόνα, που επικράτησε της Ρεάλ 64-59, αφήνοντας τους Μαδριλένους και πάλι με άδεια χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 29-18, 46-41, 59-54