Με πολύ καλή εμφάνιση συνολικά η ΑΕΚ διέλυσε τη Βενέτσια με 84-64, στο ΟΑΚΑ, την έπιασε στην βαθμολογία και την περνά στην ισοβαθμία (είχε κερδίσει και στη Βενετία). Με μπροστάρηδες τους Γκριν (19π, 10ασ) και Μαυροειδή (19π, 9 ριμπ) η “Βασίλισσα” έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για την 9η αγωνιστική του Basketball Champions League, στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, η ΑΕΚ (4-4) υποδέχτηκε την ιταλική Βενέτσια (5-3) και στόχο είχε να ζευγαρώσει τις νίκες της απέναντι στους Ιταλούς, αλλά και να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, πιάνοντάς τους παράλληλα στην βαθμολογία του ομίλου. Η Ένωση ήθελε να δώσει συνέχεια στην πολύ μεγάλη νίκη που πέτυχε στην Μαδρίτη κόντρα στην Εστουδιάντες την προηγούμενη αγωνιστική.

Στην πρώτη περίοδο, η ΑΕΚ είχε τον Μαυροειδή ως «κινητήριο μοχλό» στην επίθεση, αφού ο Έλληνας σέντερ σημείωσε 10 πόντους από τους 17 της ομάδας και γενικά είχε πολύ καλή παρουσία. Ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε την κυριαρχία στα ριμπάουντ και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλέπτου με 17-11.

Στην δεύτερη περίοδο, η Ένωση κατάφερε να φτάσει και σε διψήφια διαφορά το προβάδισμά της αρκετά νωρίς με 25-13, αλλά και με 35-20, αλλά με ένα 5-0 σερί η Βενέτσια μείωσε σε 35-25. Στα τελευταία 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι Ιταλοί βρήκαν κάποια σουτ και αρκετούς πιο εύκολους πόντους και το πρώτο μέρος έκλεισε με 42-37. Γενικότερα, στη δεύτερη περίοδο ο Δικέφαλος είχε κάποια «νεκρά» διαστήματα και προς το τέλος το πλήρωσε βλέποντας τη διαφορά της να «ψαλιδίζεται».

Στην τρίτη περίοδο, η «Βασίλισσα» μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 49-40 και με +10 (52-42), σχεδόν στα μισά της περιόδου. Ο Γκριν είχε βρει τον τρόπο από την περιφέρεια στην επίθεση, αλλά και η άμυνα κυμαινόταν σε καλά στάνταρ. Οι Ιταλοί έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι και κρατιόντουσαν στον αγώνα από επιθετικά ριμπάουντ και αδράνειες των «κιτρινόμαυρων». Ο Μαυροειδής ήταν πολύ καλός και σε αυτό το διάστημα, ο Χάρις «ξύπνησε» και η Ένωση εκτόξευσε τη διαφορά στο 63-44, δύο λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Η διαφορά έκλεισε στο +22 (70-48) με τον Γκριν να μετρά 17 πόντους και τον Μαυροειδή 16.

Στην τελευταία περίοδο, η μέγιστη τιμή έφτασε στο +24 (76-52) και αυτό που έπρεπε να κάνει η «Βασίλισσα» μέχρι το φινάλε ήταν να διατηρήσει το μυαλό της και να καθαρίσει το ματς χωρίς να απειληθεί. Αυτό το έκανε συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, αν και έκανε πολλές αλλαγές και οι Ιταλοί βρήκαν ευκαιρία να μειώσουν λίγο το σκορ. Τελικώς, νίκησε με 84-64.

Δεκάλεπτα : 17-11, 42-37, 70-48, 84-64