Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τόνισε πως η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν είχε ενέργεια στα τελευταία λεπτά του αγώνα κόντρα στην Μακάμπι Ρισόν και αναφέρθηκε στις αιτίες της νέας ήττας της «ομάδας του λαού».

Ο προπονητής των πρωταθλητών Ισραήλ μιλώντας μετά το τέλος του αγώνα τόνισε: «Θα ήθελα να συγχαρώ την Ρισόν για τη νίκη, έπαιξε καλύτερα στο τέλος. Θεωρώ ότι είχαμε καλές στιγμές, μέχρι το 15-20′. Δεν ήμασταν καλοί στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Το μικρό μας ρόστερ, στο οποίο συμπεριλαμβάνετε οι μόνο τρεις ξένοι και το γεγονός ότι παίζουμε 3 παιχνίδια την εβδομάδα, ήταν η αιτία που δεν είχαμε ενέργεια στα τελευταία λεπτά για να κάνουμε σωστές αποφάσεις στην επίθεση και να είμαστε πιο επιθετικοί στην άμυνα. Ο Κουίνσι (Έισι) θα αρχίσει να προπονείται με την ομάδα. Ο Τάιλερ ήρθε από την καραντίνα, δεν ξέρω την κατάσταση του Ελάιζα (Μπράιαντ)».