Η Τόφας κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 91-88 κόντρα στην Φενέρμπαχτσε, χάρη σε τρίποντο του Σάμι Μεχία, 3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα.

Ο τρίτος τελικός του πρωταθλήματος Τουρκίας ήταν απλά συγκλονιστικός.

Η Τόφας μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών. Κι όλα αυτά έπειτα από ένα 40λεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Η Φενέρμπαχτσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα είχε καταφέρει να πάρει τον έλεγχο της κατάστασης και χάρη σε τρίποντο του Λουίτζι Ντατόμε πήρε προβάδισμα 6 πόντων (71-77, 37′). Η Τόφας βρήκε λύσεις από τον Πιερ Χένρι και κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά (84-86, 38′). Λίγο αργότερα, μάλιστα, με τον ίδιο παίκτη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (88-88, 39′).

Ο Σάμι Μεχία «εκτέλεσε» τρίποντο από την κορυφή και έγραψε το 91-88, 3” πριν από το τέλος. Η Φενέρμπαχτσε είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Νίκολο Μέλι ήταν πολύ κακό και έτσι η Τόφας έφτασε στη νίκη.