Η με την Μάλαγα βρέθηκε μια ανάσα από την νίκη σε κανονική διάρκεια και παράταση, όμως η Μπασκόνια ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, χάρη σε 1 βολή του Ακίλε Πολονάρα (87-86), κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση του τουρνουά της ACB.

Ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής της τελικής φάσης της ACB ήταν αυτό ανάμεσα σε Μπασκόνια και Ουνικάχα Μάλαγα. Η ομάδα της Ανδαλουσίας έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει μια νίκη-χρυσάφι, που θα την έβαζε σε τροχιά… ημιτελικών, όμως η Μπασκόνια έμεινε όρθια στο τέλος και έφτασε στη νίκη. Έτσι, οι παίκτες του Ιβάνοβιτς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 3-1 (2-2 έχει η Μάλαγα) και πλέον κρατούν την τύχη στα χέρια τους όσον αφορά την πρόκριση.

Ο Πιέρια Χένρι με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Λούκα Βιλντόζα να είναι καθοριστικός (13π, 7ρ), ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία του Τόρνικε Σενγκέλια (9π, 7ασ). Από την Μάλαγα ο Αλμπέρτο Ντίαζ μέτρησε 17 πόντους, όσους και ο Γκαλ Μέκελ, ενώ ο Αξέλ Μπουτέιγ είχε 16 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κατάφεραν να μπουν καλύτερα στο παρκέ και αφού ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα της τάξεως των 11 πόντων (44-33), ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα.

Το δεύτερο μέρος ήταν διαφορετική υπόθεση. Η Μάλαγα ανέβασε την απόδοσή της, βρίσκοντας λύσεις στην άμυνα. Η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο με επί μέρους 10-23 στην γ’ περίοδο έφερε τούμπα το ματς (54-56), με την τέταρτη περίοδο να είναι ντέρμπι ολκής. Η Μάλαγα βρέθηκε στο +5, 1’30” για το τέλος (70-75), δείχνοντας ικανή να φτάσει στη μεγάλη νίκη. Η Μπασκόνια όμως δεν εγκατέλειψε και με όπλο την άμυνα, αλλά και τους Πολονάρα, Ντιόπ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 76-76, 4” πριν από το τέλος. Στην τελευταία φάση ο Σενγκέλια έκοψε τον Ντίαζ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο πεντάλεπτο της παράτασης. Η Μπασκόνια έδειχνε να έχει το προβάδισμα, χτυπώντας κοντά στο καλάθι, όμως ο Αξέλ Μπουτέιγ με δύο διαδοχικά τρίποντα έφερε την ομα΄δα του σε θέση οδηγού (83-86, 44′). Ο Χένρι απάντησε με νέο τρίποντο και ισοφάρισε (86-86). Οι παίκτες του Κασιμίρο είχαν διπλή ευκαιρία για προσπέρασμα με τον Μπουτέιγ, όμως αστόχησε και ο Πολονάρα να κερδίζει βολές έπειτα από φάουλ. Ο Ιταλός ευστόχησε σε μία και έγραψε το 87-86, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 44-33, 54-56, 76-76 (κ.δ.), 87-86 (α’παρ).