Η Μπανταλόνα τα κατάφερε περίφημα στην κανονική διάρκεια κόντρα στην Μπιλμπάο, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και κατάφερε να το κερδίσει (86-79), παίρνοντας την πρώτη της νίκη στην τελική φάση της ACB.

Το παιχνίδι της Μπιλμπάο με την Μπανταλόνα ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το φινάλε. Η ομάδα που έμεινε… όρθια, έπειτα από «μάχη» που κράτησε 45 αγωνιστικά λεπτά, ήταν η Μπανταλόνα, η οποία έκανε… σεφτέ στην τελική φάση της ACB, αφήνοντας πίσω την ήττα της πρεμιέρας από την Μπαρτσελόνα. Από την άλλη, η Μπιλμπάο υποχώρησε στο 0-2.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Κλέμεν Πρέπελιτς, που με 21 πόντους και 5 ασίστ ηγήθηκε για ακόμα μια φορά. Δεν ήταν μόνος, όμως, καθώς είχε βοήθειες από τους Λόπεθ Αροστέγκι (13π) και Άλεν Όμιτς (9π, 12ρ). Από την Μπιλμπάο, οι 16 πόντοι του Ράφα Μαρτίνεθ δεν ήταν αρκετοί.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους Βάσκους να έχουν ισχνό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου, με σκορ 45-43, την στιγμή που η Μπανταλόνα είχε σε πολύ καλή κατάσταση τον Κλέμεν Πρέπελιτς (14π στο πρώτο μέρος). Η άμυνα των παικτών του Άλεξ Μουμπρού ήταν αποτελεσματική στο τρίτο δεκάλεπτο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί, για το 56-50. Η Μπανταλόνα, όμως έβγαλε αντίδραση και πέρασε μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο, χάρη σε Στέβιτς και Λόπεθ Αροστέγκι (62-66, 35′).

Η Μπιλμπάο βρήκε και πάλι ρυθμό και χτυπώντας κοντά στο καλάθι προσπέρασε με τον Λάμερς (73-71, 38′). Ο Μόργκαν ισοφάρισε σε 73-73, μετά την ασίστ του Πρέπελιτς και το παιχνίδι πήγε στην παράταση, καθώς ο Ρουσέλ αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Οι παίκτες του Κάρλες Ντουράν πήραν τον έλεγχο του αγώνα στην παράταση και χάρη σε Όμιτς και Μόργκαν έφτιαξαν διαφορά 75-80, 43′). Η Μπιλμπάο αντέδρασε, αλλά ένα σημαντικό καλάθι του Λόπεθ Αροστέγκι έφερε την Μπανταλόνα στο +3 (79-82, 21” για το τέλος). Οι παίκτες του Ντουράν κράτησαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 45-43, 56-50, 73-73 (κ.δ), 79-86 (α’παρ).