H Ζαλγκίρις τα… χρειάστηκε για ένα ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος ανέβασε στροφές, επιβλήθηκε της Λιετκαμπέλις (82-72) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Λιθουανίας.

Το πρώτο μέρος έκρυβε… εμπόδια για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αφού η Λιετκαμπέλις ήταν σταθερά κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν ισόπαλο στην ανάπαυλα (38-38). Η Ζαλγκίρις ανέβασε «στροφές» στο τρίτο δεκάλεπτο, «έτρεξε» επιμέρους σκορ 27-14, απέκτησε προβάδισμα και στο τέλος έφτασε χωρίς μεγάλη δυσκολία στη νίκη (82-72) και στην πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Λιθουανίας.

Ο Εντγκάρας Ουλανόβας ξεχώρισε με 17 πόντους (5/8 σουτ), ενώ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κέι Σι Ρίβερς (16 πόντοι, 6/7 σουτ), Ζακ ΛεΝτέι (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Τόμας Ουόκαπ (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Από τους ηττημένους πάλεψε ο Παούλιους Βαλίνσκας (14 πόντοι).