Η Εφές μπορεί να αγχώθηκε αλλά τελικά λύγισε την αντίσταση της νεοφώτιστης Μπελεντίγεσι σε ένα ματς – θρίλερ (94-93 στην παράταση).

Το 1-0 στο τουρκικό πρωτάθλημα έκαναν οι πρωταθλητές Ευρώπης. Λίγες μέρες πριν από την 1η αγωνιστική της Euroleague η ομάδα του Εργκίν Αταμάν τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην Μπελεντίγεσι του τρομερού Σμιθ, αλλά έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Η φάση που φαινόταν ότι «κλείδωσε» την νίκη της Εφές ήταν ένα σπουδαίο επιθετικό ριμπάουντ του Μπράιαντ Ντάστον 22” πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας με το σκορ στο 82-80. Ο Αμερικανός σέντερ πήρε και το φάουλ, πήγε στη γραμμή και με 2/2 βολές έδωσε… μαξιλαράκι νίκης στην ομάδα του (84-80). Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρίποντο με τον Λόμαζς στη συνέχεια (84-83), αλλά ο Βασίλιε Μίσιτς έβαλε 2/2 βολές για το 86-83 στο 39:45. Κι όμως, η απίθανη Μπελεντίγεσι είχε κι άλλο τρίποντο στη… φαρέτρα της, αυτή τη φορά με τον ασταμάτητο Σμιθ για το 86-86 με 6” στο ρολόι. Στην τελευταία επίθεση των 40′ ο MVP της περσινής Euroleague πήρε μια κακή επιλογή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στο επιπλέον πεντάλεπτο με την ισοπαλία να παραμένει μέχρι το 44′. Ο Ντάνστον έβαλε 1/2β., αλλά στη συνέχεια έκανε airball σε ένα πολύ σημαντικό σουτ μέσης απόστασης και στους φιλοξενούμενους έμεναν 18”. Όμως, μετά το τάιμ άουτ οι νεοφώτιστοι έκαναν λάθος και τελικά οι παίκτες του Αταμάν πήραν την απίστευτα αγχωτική νίκη.

Αυτό που έκανε εντύπωση στο μπασκετικό κοινό και στον ευρωπαϊκό Τύπο είναι πως κατά τη διάρκεια της τηλεοπτικής μετάδοσης δεν δόθηκε καμία κάρτα με στατιστικά, ενώ και στο διαδίκτυο οι διοργανωτές δεν είχαν πουθενά διαθέσιμο το boxscore της αναμέτρησης.

Στην πρεμιέρα της Euroleague την ερχόμενη εβδομάδα η Αναντολού Εφές θα αγωνιστεί στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης (30/9, 21:45), σε ένα… remake των περσινών πλέι οφ.

Τα Δεκάλεπτα: 29-18, 46-37, 65-66, 94-93